Supercupa e la Cluj

195
voturi

U Banca Transilvania şi-a adjudecat primul trofeu al sezonului intern de baschet masculin: în meci contînd pentru Supercupa României clujenii au învins, la Oradea, cu scorul de 70-67 (19-15, 15-18,15-19, 21-15), formaţia CSM U. Campionii au început mai bine, dar finalul primului sfert le-a aparţinut clujenilor care erau în avantaj, 19-15. Un nou sfert echilibrat i-a adus pe orădeni la un singur punct în spatele clujenilor (33-34), iar ultimele zece minute ale partidei au început cu gazdele în avantaj, scor 52-49. Un parţial de 10-0 a întors spectaculos rezultatul în favoarea clujenilor (52-59), care cu 125 de secunde înaintea fluierului final mai aveau un avantaj de 5 puncte pe tabelă, 64-59. În doar 45 de secunde orădenii au restabilit egalitatea, tripla lui Pasalic fiind urmat de un timp de odihnă cerut de Mihai Silvăşan. La reluare Rasic a marcat din spatele semicercului, aceeaşi reuşită fiind consemnată şi în dreptul lui Mirkovic urmare a time-out-ului cerut de tehnicianul orădean Cristian Achim. Ultimele 47 de secunde au fost dramatice, posesia alternând urmare a unor greşeli de tehnică. O intercepţie a lui Aleksandar Rasic l-a pus pe sîrb în situaţia de a încărca o aruncare din spatele liniei de 6,90 m. Ratării i-a urmat o recuperare a lui Ousmane Barro, iar noua tentativă a lui Rasic n-a mai greşit ţinta. Sîrbul a fost eroul ultimelor 5 minute ale partidei el marcând toate cele 9 puncte ale formaţiei sale. El a ajuns la un total de 19 puncte (4x3), în timp ce Adamovic a adunat 15 (3x3), Török 11, Jucan 7 (1x3), Dzkes 6 (1x3), Pustozvonov 5 (1x3), Barro 4, iar Kuti 3 (1x3) puncte. De partea cealaltă „legiunea străină” a combinat pentru un total de 57, Mitrovic terminând meciul cu 19 (5x3), Barnette cu 16, Zeno cu 11 (1x3), Pasalic cu 9 (3x3), iar Denison cu 2 puncte marcate. După BMC U Piteşti şi CSU Asesoft Ploieşti, U-BT a devenite cea de-a treia echipă care câştigă Supercupa. Urmează meciurile primei etape a turului Ligii Naţionale, ediţia 2016-17. Clujenii vor evolua luni la Timişoara, iar orădenii la Târgu Mures.