121
voturi

Fidel principiilor pe baza cărora, de mai bine de 20 decenii, conduce Clubul Sportiv “Voinţa”, preşedintele Gheorghe Căpraru a reuşit să creeze şi în acest an cadrul festiv al premierilor pentru vârfurile de performanţă pentru anul pe care ne pregătim să-l încheiem.

Intrat recent în al 65-lea an al existenţei sale, clubul cooperatist bifează un 2015 cu de toate şi în ciuda greutăţilor se mândreşte cu rezultate meritorii ale sportivilor săi.
În competiţiile internaţionale ale anului (Mondiale şi Europene) sportivii Voinţei au adunat 6 medalii de aur, 2 de argint şi unul de bronz, iar la concursurile interne (Campionate Naţionale, Cupa României, întreceri interne) nu mai puţin de 161: 59 de aur, 67 de argint şi 35 de bronz.

Cu cele 43 de medalii cucerite în acest an, secţia de karate tradiţional s-a dovedit cea mai prolifică. Revenită în activitatea competiţională după o pauză de 11 (!) ani, antrenoarea Monika Buduşan a cucerit un titlu mondial, alăturîndu-se discipolilor ei de succes. La juniori, Andreea Boie şi-a adjudecat o medalie de aur şi una de argint la Mondiale, cu câte un titlu mondial mândrindu-se Alin Pleşca şi Răzvan Borbe. Boie şi Pleşca au recidivat şi la Europene, în timp ce Schopf Justin a cucerit un bronz mondial şi un argint european. Aproape de podiumurile continentale au fost juniorii Alin Pleşca (locul IV), Andreea Boie (locul V) şi Schopf Justin (locul V), respectiv senioara Sorana Herţa (locul V).
La Campionatele Naţionale şi în Cupa României, karatiştii clubului au adunat 34 de medalii, 8 de aur, 19 de argint şi 7 de bronz. Colecţia de medalii a Andreei Boie s-a oprit la impresionanta cifră de 13 (5-6-2), în timp ce Alin Pleşca (1-2-0), Sergiu Mastan (1-2-0), Schopf Justin (1-2-0), Tamara Colceriu (0-2-1) şi Diana Dănilă (0-2-1) şi-au acontat câte 3 prezenţe pe podiumurile de premiere. Cel puţin o medalie au obţinut Sorina Herţa (1-1-0), Răzvan Borbe (0-2-0), Răzvan Casoni (0-1-0) şi Daria Drăgan (0-0-1).
La “Cupa Dragonul” din Oradea şi Cupa “Terra Kid” din Zalău karateka clubului Voinţa au adunat un loc întâi şi un loc trei.

Secţia de box “păstorită” de cuplul Hercz József – Florin Bordi s-a remarcat la competiţiile interne, Campionatele Naţionale şi Cupa României. La juniori, Mădălina Ghiţescu de devenit vicecampioană naţională, iar Raluca Gabor a cucerit medalia de bronz. Aproape de podium au fost Abel Bordi (locul IV), Horaţiu Vereş (locul IV) şi Carol-Elisei Bordi (locul V). Abel Bordi a fost finalist în Cupa României, iar Horaţiu Vereş, Carol-Elisei Bordi şi Alexandru Berki semifinalişti. Remus Rostaş şi Varga Róbert şi-au adjudecat câte un loc V, iar Emanuel Ferenczi şi Cosmin Cadar câte un loc VIII.
În cele 13 concursuri interne la care au participat, pugiliştii Voinţei au urcat de 80 de ori pe podiumurile de premiere (32-35-13).

Sub bagheta lui Gheorghe Căpraru, cicliştii au avut comportări remarcabile. Locul 16 obţinut de seniorul Iulian Zaharia la CM (proba trial) este o performanţă. La cele mai importante competiţii mondiale Bogdan Bondor a obţinut un loc 19 şi un loc 22 la downhill, Kiss Roland a fost al 22-lea, iar Tutor Csaba al 27-lea la trial, în timp ce Nicolae Zaharie şi-a acontat poziţia a 20-a la trial-tineret. La concursul internaţional din Ungaria “Tour de Debrecen” cicliştii clujeni a obţinut un loc I, două locuri II şi un loc III.
Pe plan intern, în proba de şosea plus MTB, seniorul Severian Zegrean a obţinut 3 medalii de aur şi unul de argint, în timp ce juniorul Csordás Norbert (MTB), Iulian Zaharie (trial-tineret), respectiv seniorii Kiss Roland (trial) şi Călin Boldi (şosea plus MTB) au devenit campioni naţionali. Au urcat pe podiumurile de premiere ale CN Nicolae Zaharie (argint la trial-tineret), Tutor Csaba (argint la trial-seniori), Orbán Róbert (bronz la şosea plus MTB-seniori) şi Iulia Marc (bronz la şosea plus MTB-senioare). Aproape de podium a fost şi juniorul Andrei Cişmaş, respectiv seniorul Radu-Stănică Sarca.
La cele 8 concursuri interne la care au participat, cicliştii Voinţei au urcat de 13 ori pe podiumurile de premiere (4-5-4).

Sub îndrumarea încă activului Pavel Gligor, orientariştii au dus mai departe renumele unei secţii de mare prestigiu naţional şi chiar internaţional. La Naţionale medalii au obţinut Pavel Gligor (6–1–1), Adrian Oşan (0-0-1) şi Vlad Vultur (0-0-1).
De la concursurile interne – Cupa Bihorului, Trofeul “Poiana Stampei”, Cupa “Busola de Aur”, Cupa “Cluj West Open” şi Trofeul Floreşti – sportivii s-au întors cu 3 locuri I, un loc II, un loc III şi 5 locuri V.

În fine sportivii secţiei de tenis de masă - antrenor Adrian Pascu – s-au remarcat la Campionatele Naţionale, respectiv în competiţia “Paleta de Argint”, unde Albert Csenge Lilla şi Moldován Szidónia au avansat până în faza optimilor de finală.